Example 1: $3,000 contribution, 22% income tax, 7.65% payroll tax
- Annual contribution = $3,000; marginal income tax rate = 22%; payroll tax rate = 7.65%; years = 1.
- Income tax savings = 3,000 × 0.22 = $660.
- Payroll tax savings = 3,000 × 0.0765 = $229.50.
- Total tax savings ≈ $660 + $229.50 = $889.50 for that year.